Türk Metal patronlarla kol kola: İşten atma saldırıları

Türk Metal’in yetkili olduğu Ford Otosan ve Magna Otomotiv’de, yönetim-Türk Metal işbirliğiyle işten atma saldırıları gerçekleştirildi.

Türk Metal’in yetkili olduğu fabrikalarda işten atma saldırıları yaşanıyor. Türk Metal ise yaşananlar karşısında patronların yanında yer alıyor. Kimi zaman sessizlikle karşılayarak, kimi zaman da doğrudan işten attırarak saldırıların ortağı durumunda. Yaklaşan TİS süreci öncesinde fabrikalarda en ufak bir aykırı ses duymak istemeyen MESS ve Türk Metal boyun eğdiremedikleri işçileri tazminatsız işten çıkartarak gözdağı vermeye ve ihanete zemin hazırlamaya çalışıyor.

Ford Otosan

Geçtiğimiz haftalarda Ford Otosan takım kalıp bölümünden bir işçi 25/2 maddesi öne sürülerek haksız yere işten çıkartılırken, fabrikanın 15 günlük revizyona gireceği bu hafta işten atmalar devam etti.

Birçok Ford Otosan işçisi servis problemi yaşıyor. Bu problemini dile getiren bir işçi, üyesi olduğu Türk Metal'den bu durumun artık bir çözüme kavuşturulmasını istedi. Ancak Türk Metal temsilcileri işçiyi fabrikanın İnsan Kaynakları’na şikayet ederek işten attırdı. Yalan ifadelerle işçi hakkında tutulmaya çalışılmasının yanı sıra, İnsan Kaynakları türlü aya oyunlarıyla işçiye söylemediği sözleri kabul ettirmeye çalıştı.

Ford Otosan'da montaj bölümünde 14 yıldır çalışan işçinin işine dün itibari ile son verildi. Küfür ettiği gerekçesi ile işçinin iş akdi 25/2 maddesi öne sürülerek feshedildi. İşten atılan işçi ise gasp edilen hakları ve işe iade için mahkemeye başvurmaya hazırlanıyor.

Magna Otomotiv

Magna Otomotiv’in Suadiye fabrikasından 7 işçi, 25/2’den tazminatsız bir şekilde işten çıkartıldı.

Ağırlıklı olarak kadın işçilerin çalıştığı fabrikada sürekli fazla mesailer olurken, bazı işçiler işçi fazlalığı bahane edilerek Suadiye’den Gölcük fabrikasına lokasyon dayatmasıyla karşılaştı. Gölcük’teki fabrikada kadın tuvaleti ve soyunma odası bile olmamasına rağmen gönderilmeye çalışılan işçiler, “Gölcük fabrikasında hangi işte alışacağız” sorularına “ne iş verirsek yaparsınız” cevabını aldılar. Bu durumu Türk Metal Şube Başkanı Yakup Yıldız’a bildiren işçiler “Sizi işten atamazlar, arkanızdayız” cevabını aldılar.

Buna karşın, fabrika yönetimi 7 işçiyi tazminatsız olarak işten attı. İşçilere “arkanızdayız” diyen Türk Metal ise İnsan Kaynakları’ndan önce davranıp işçilere işten atıldıklarını bildirerek, işten atma saldırısının ortağı olduğunu gösterdi. Türk Metal, yalnızca kendisine yakın bir işçinin işten atılmasına engel oldu.

Fabrika yönetimi ve Türk Metal işçilerin dava açmaması için “bekleyin tazminatlarınız vereceğiz/alacağız” yalanıyla oyalamaya kalktılar. İşten atılan işçiler ise mahkeme sürecini hızla başlattılar.

Otomobil koltuğu üreten fabrikada kadın işçiler çoğunlukta. Tıpkı Yazaki’de olduğu gibi yönetim, Türk Metal temsilcileri ve formenler kadın işçiler üzerinde baskı kurarken, taciz vakaları da yaşanıyor. İşini koruyabilmek, yükselebilmek için kadın işçilere bu olaylara sessiz kalması ve boyun eğmesi dayatılıyor. Bu koşullara karşı çıkanlar ise hedefe konuluyor.

Kızıl Bayrak / Kocaeli