Sultan Özakça’dan direniş çağrısı: “Birlikte bu ablukayı kıralım!”

Ankara’da OHAL ve ihraçlara karşı direniş 277. gününde devam ederken Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın talepleri bir kez daha haykırıldı.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevinin 157., ihraçlara karşı Yüksel’de başlayan direnişin 277. gününde, Konur Sokak’ta bugün de eylemler yapıldı. Sabah ve akşam açıklamalarında Semih Özakça’nın annesi Sultan Özakça ve Nuriye Gülmen’in kardeşi Beyza Gülmen de yer alırken eylemlere yönelik polis saldırısı devam etti.

Polis, eylemi sonlandıran kitleye de saldırdı

Sabah 13.30 açıklaması için Konur Sokak’ta bir araya gelen direnişçiler, direnişin bugününe dair ozalit açarak sloganlarla eylemlerine başladı. Sultan Özakça’nın yanı sıra Nuriye Gülmen’in kardeşi Beyza Gülmen’in de yer aldığı eylemde açıklamayı Sultan Özakça yaptı. Polisin anonslarla açıklamanın duyulmasına engel olmaya çalışmasına karşı Gülmen ve Özakça’nın sesini haykıran Sultan Özakça açıklamayı sonlandırdıklarını duyurduktan sonra kitle polisin saldırısıyla  karşılaştı.

Polis hakaret ve tehditlerle kitleyi itekleyerek Meşrutiyet Caddesi’ne kadar sürüklerken Sultan Özakça konuşmalar ve sloganlarla saldırıya yanıt verdi. “Eylemimizi bitirmemize, ozaliti toplamış olmamıza rağmen gelip saldırdılar, ozaliti yırttılar. Talimatla hareket eden polisin işi işkence yapmak” diyen Özakça polis terörüne dikkat çekti. Meşrutiyet Caddesi’nde bir süre daha bekleyişi sürdüren kitleye yönelik polisin “dağılın” dayatmaları devam ederken Sultan Özakça sloganlarla polise tepki gösterdi.

Polis 5 dakika tahammül etmiyor

Akşam 18.00’de de direnişçiler sloganlarla eylemlerine başladı. “Nuriye, Semih onurumuzdur!”, “Nuriye, Semih yalnız değildir!”, “Nuriye, Semih işe geri alınsın!”, “Emekçiyiz, haklıyız, kazanacağız!”, “Direne direne kazanacağız!” sloganlarının atıldığı sırada “5 dakika süre” verdiğini öne süren polisin saldırısı başladı.

Eylemi takip eden basın emekçilerine de azgınca saldıran polis, iki kadını darp etti. Polis hakaretler ve tehditlerle kin kusarak kitleyi Meşrutiyet’e sürüklerken sloganlarla saldırıya yanıt verildi.

Saldırı sonrasında açıklama yapan Sultan Özakça, polisin 5 dakika süre veriyoruz deyip 3. dakikada saldırdığına değinerek şunları söyledi: “Nuriye ve Semih'in adlarına tahammülleri yok. Saldırmak için elinden gelen gayreti gösteriyorlar. Ama biz yalnız değiliz, Nuriye ve Semih'i öldürtmeyeceğiz, zorla müdahalelere karşı çıkacağız, onları hapishane kampüsünden alacağız, bunu da el birliği ile yapacağız. Dayanışma ve birlik içinde olalım ki, bu polis ablukasını kıralım!”