İstanbul’da direnişin 25. haftası geride kaldı

KHK’larla işleri ellerinden alınan KESK üyesi kamu emekçilerinin işe geri dönme talebiyle sürdürdükleri direnişin 25. haftası geride kaldı.

OHAL KHK’larına karşı KESK üyesi kamu emekçilerinin Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda ve Kadıköy Altıyol’da yaptıkları oturma eylemi bugün de sürdü.

Bakırköy

Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda saat 14.00’te başlayan eylem öncesinde polis Bakırköy Kaymakamlığı’nın Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yla dayanışma amaçlı yapılacak her türlü faaliyeti yasakladığını KESK İstanbul Şubeler Platformu yöneticilerine tebliğ etti.

Polis dayatmaları ile başlayan eylemde KESK İstanbul Şubeler Platformu’nda şube başkanları nezdinde alınan karar doğrultusunda her hafta alanda kullanılan, Gülmen ve Özakça’nın fotoğraflarının olduğu pankartın yerine siyah pankart açıldı. Gülmen ve Özakça’nın resimlerinin bulunduğu dövizler de açılmazken ağızlara bağlanan siyah bantlarla süren eyleme ise kararı protesto eden bir grup direnişçi katılmadı.

Eylemde Gülmen ve Özakça’nın adı geçmezken KHK’larla ihraçlar teşhir edilerek işe geri dönme talebi yükseltildi. Eylemde “KESK’li tutsaklar onurumuzdur!”, “KHK’lar gidecek biz kalacağız!” ve “Direne direne kazanacağız!” sloganları atıldı. Eylem saat 16.00’da sonlandırıldı.

Kadıköy

Kadıköy Altıyol’da devam eden direniş için saat 14.00’te toplanarak pankartlarını açan kamu emekçileri, KESK İstanbul Şubeler Platformu’nun kararı doğrultusunda siyah pankart da açtılar. Gülmen ve Özakça’nın fotoğraflarının bulunduğu dövizleri de pankartın iki yanına yerleştiren direnişçiler eylemlerini sloganlarla başlattılar.

HDP yöneticilerinin de destek verdiği eylemde Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın yalnız olmadığı vurgulanarak iki direnişçinin derhal serbest bırakılması istendi. Eylem saat 16.00’da sonlandırıldı.

Kızıl Bayrak / İstanbul