“Sevkan Becerikli serbest bırakılsın!”

İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi, hasta mahpuslar için basın açıklaması yaptı.

İzmir’de İnsan Hakları Derneği’nin her hafta cumartesi günü hasta mahpusların durumuna dikkat çekmek için gerçekleştirdiği basın açıklamasında Sevkan Becerikli’nin serbest bırakılması istendi.

İnsan hakları savunucuları ve desteğe gelenlerle saat 13.00’te Konak Sümerbank önünde bir araya gelindi. İHD adına okunan basın metninde hasta mahpusların durumuna dikkat çekilerek mahpusların, tedavilerinin engellendiği, ölüme terk edildiği ve tahliye taleplerinin reddedildiği dile getirildi. Hapishanelerdeki baskılara değinilerek “Hasta mahpusların doktora gitmeleri dahi engellenmektedir” dendi. Açıklamada, hapishanelerde 321’i ağır hasta olmak üzere toplam 905 hasta mahpus olduğu bilgisi verildi.

Şakran 2 Nolu T Tipi Hapishanesi’nde bulunan hasta mahpus Sekvan Becerikli’nin, Mardin’e bağlı Dara (Oğuz) Köyü’nde, köy korucuları tarafından yaralandıktan sonra tutuklandığı hatırlatılan açıklamada, Becerikli’nin sağlık durum şöyle anlatıldı: “Becerikli'nin vücudunun bir kısmı felçliyken, kafasından çıkarılamayan kurşun parçası ise Becerikli'nin beynine doğru ilerlemeye devam ediyor. Bununla beraber Becerikli epilepsi hastasıdır. Kafatasının sağ bölümünde 5 santimlik çökme mevcut. Bunlara bağlı olarak haftada bir hatırlayamadığı baygınlıklar geçiriyor, ayda bir de nöbet geçiriyor.”

Ardından, “Hasta mahpuslar, sen sustukça ölüme yaklaşıyor!” vurgusu yapılan açıklamada cezaevlerindeki mahpuslara duyarlılık göstermek gerektiği söylenerek durumu ağır olan hasta mahpusların biran önce serbest bırakılması talebi haykırıldı. “Devlet daha fazla cezaevlerinden çıkacak ölümlere sessiz kalmamalıdır. İnsan hakları savunucuları olarak bizler sesiz kalmayacağız ve sürecin takipçisi olacağız” vurgusuyla basın açıklaması bitirildi.

Kızıl Bayrak / İzmir