Mamak’ta Ensar-MEB protokolü protestosu

MEB ile Ensar Vakfı arasında imzalanan protokol, Ankara Mamak’ta protesto edildi.

AKP iktidarının, eğitimde cemaatlerle bağlantılı vakıfların önünü açan uygulamaları doğrultusunda, MEB ile Ensar Vakfı arasında imzalanan protokol bu akşam Mamak’ta bulunan kurumlar tarafından protesto edildi.

Emek ve Demokrasi Güçleri imzası ile yapılan eylemde, onlarca çocuğa tecavüz edilmesi ile gündeme gelen Ensar Vakfı ile MEB’in imzaladığı protokolün ayrıntılarına dair bilgiler verildi. “Protokole göre vakıf, ilk ve orta okulları imam hatipleştirecek” denilerek müftülere de nikah kıyma yetkisi verildiğine işaret edildi. Ayrıca eğitim kurumlarında “panel, kültürel ve sportif faaliyetler” düzenleme imkanı tanınan vakfın gericiliği yaymasının önünün açıldığı belirtildi.

Açıklama şu şekilde devam etti: “Ülkemiz OHAL bahanesi ile AKP hükümetinin faşizan baskısı ve zulmü altında yönetiliyor. Milletvekilleri tutuklanıyor. ‘FETÖ’ mensubu iddiası ile yüzlerce solcu, sosyalist tutuklanıyor… Bu yapılan baskı ve zulmü yok etmenin yolu kitlelerin, derneklerin ve partilerin birlikte mücadele etmesidir.”

Açıklamanın ardından HDP Siirt Milletvekili Besime Konca bir konuşma gerçekleştirerek adalet ve vicdan nöbeti eylemi üzerindeki baskıları teşhir etti. Konca’nın konuşmasının sonrasında Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği ve Cemevi semah topluluğu bir semah gösterisi gerçekleştirdi. Eylem sloganlarla sonlandırıldı.

Kızıl Bayrak / Ankara