Gözaltında direniş kararlılığı

Nuriye ve Semih İçin Dayanışma tarafından 4 Ağustos’ta Kadıköy’de yapılan eyleme yönelik polis saldırısında gözaltına alınan bir BDSP’li, saldırılar ve direniş üzerine yazdı.

Dört duvar arasında bile, faşizmin zindanlarında haykırabiliyorsak eğer türkülerimizi, demek ki hala daha umudumuzu yitirmemişiz. Kısamayacaklar haklıyı haykıran sesimizi durduramayacaklar kavga şarkılarımızı.

Artan baskı, yasaklar ve zorbalığa karsı inatla devam ettireceğiz insan olma, kalma mücadelemizi. Tarihte her insanın bir rolü vardır ve bizler de üstümüze düşeni yapmaktayız, ısrarla, inatla. Referandum değerlendirmelerimizde hile ve zorbalıkla ilan edilen sonucun siyasi bedelini ilerici ve devrimci öznelerin ödeyeceğini, sosyal alanda ise emekçilerin ödeyeceğini belirtmiştik. İşte gün geçmiyor ki bir saldırı, tutuklama, gözaltı furyası eksik olmasın.

4 Ağustos akşamı önce saat 19.00’da daha sonra 20.00’de Nuriye ve Semih için yapılmak istenen basın açıklamalarına saldırıldı. Toplamında 43 kişi gözaltına alındı. Keyfi haksız, hukuksuz bir şekilde 3 gün gözaltında tutulmuş olmakla beraber, darp işkence ve de şiddete maruz kaldık. Gözaltına alınanlar arasında İHD İstanbul Şube Başkanı Avukat Gülseren Yoleri de vardı. Bu keyfi tutumlar bir hukukçunun gözleri önünde yaşatılmasına rağmen kolluğun bundan hiçbir şekilde rahatsızlık duymaması ise geldiğimiz noktayı gözler önüne sermektedir.

Tüm bunlar olurken bizler tok bir tutum alıp, ifade vermeyi reddedip, açlık grevimizi de yapmış olup, bu keyfi tutumların moralimizi bozamayacağını düşmana göstermiş olduk. İşte bu moral atmosferimiz şarkılarımız türkülerimiz, pis pis sırıtanların keyfini kaçırmaya yetmiştir. Çünkü bir halkın türkülerini yapanlar yasalarını yapanlardan daha güçlüdür. Karşımızdaki kaba polis terörüne inat kendisi küçük, fikirleri büyük insanların direnişi, azgın polis terörüne geçit verilmeyeceğinin ispatıdır.

Kim ne derse desin öyle ya da böle bu topraklarda bir direniş mirası vardır ve var olmaya devam edecektir. Bizler, dört duvar arasında bile olsak tırnaklarımızla kanla yazılan bir tarihin savunucularıyız. Tarihte son sözü hep direnenler söyler.

Gözaltına alınan bir BDSP’li