Cumartesi Anneleri’nin eylemi 646. haftasında

Cumartesi Anneleri 646. haftasında olan eylemlerinde ifade özgürlüğünün kısıtlanması nedeniyle sessiz oturma eylemi gerçekleştirdi.

Cumartesi Anneleri 646. haftasına giren eylemlerini “Kelimelerin yetmediği yerde susmak en iyi cevaptır” şiarıyla gerçekleştirdi. Saat 12.00’de Galatasaray Meydanı’nda başlayan eylemde yere “Failler belli kayıplar nerede” şiarlı pankart konurken, karanfiller ve gözaltında kaybedilen insanların fotoğrafları taşındı.

“Hak arama kanalları kapatılıyor”

Bu haftaki eylemde 1995 yılında gözaltına kaybedilen Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak konuştu. Ocak konuşmasında şunları söyledi: Hakikati ve adaleti aramak suç değildir. Hakları ihlal edilenlerle, adaletsizliğe maruz kalanlarla demokratik imkânlarla dayanışmak suç değildir. Suç olan hakikate ve adalete ulaşma hakkımızı karşılıksız bırakmaktır. Suç olan hak ve özgürlüklerimizi kısıtlamak, hak arama kanallarımızı kapatmaktır.” Ocak konuşmasının devamında, kayıp dosyalarında faillerin ceza alabilmeleri için kamuoyu yaratmak zorunda olduklarını söyleyerek, bunun için gerekli olan ifade özgürlüğünün ise kısıtlandığına dikkat çekti.

“Kamuoyu yaratmamız engelleniyor”

Ocak bugünkü eylemlerine ilişkin de “Kamuoyu yaratabilmemiz için de düşünce ve ifade özgürlüğünün, gösteri yapma özgürlüğünün, basın özgürlüğünün eksiksiz işlemesine ihtiyacımız var. Bu özgürlüklerimizin saldırı altında olduğu gerçeğine dikkat çekmek için 646. haftamızda ‘Kelimelerin yetmediği yerde, susmak en ağır cevaptır!’ diyor ve bu haftamızı susarak gerçekleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Ocak konuşmasının devamında 12 Mart 1994’de Urfa’da gözaltında kaybedilen Özgür Gündem muhabiri Nazım Babaoğlu’nun annesi Makbule Ana’nın 10 Ağustos günü yaşamını yitirdiğini aktardı. “Makbule annemiz rahat uyu. Sen vazgeçmedin bizler de Nazım’ı aramaktan vazgeçmeyeceğiz” diyen Ocak, aylardır eylem yapamayan Cizre ve Yüksekovalı kayıp yakınlarının Galatasaray’daki sesi olduklarını ifade etti. Ocak’ın, kayıp yakınlarının avukatı Tahir Elçi’nin katledilmesinin 90. haftasında olduğunu hatırlatmasının ardından yaklaşık 10 dakika sessizce oturma eylemi yapılarak eylem sonlandırıldı.

Kızıl Bayrak / İstanbul