DLB: Gün, geleceğimizi elimize alma günüdür!

ÖSYM’nin, üniversite yerleştirme sonuçlarıyla ilgili, “hata yaptığı” yönündeki açıklamasının ardından Devrimci Liseliler Birliği “Gün, ÖSYM'nin hatasını yüzüne vurma, geleceğimizi elimize alma günüdür” dedi.

ÖSYM'den bilindik değerlendirme: “Hata yaptık!”

Gün, geleceğimizi elimize alma günüdür!

 

ÖSYM yaptığı açıklamayla üniversite yerleştirmelerinde 1628 kişinin daha önce yerleşmemişken bir programa yerleşir duruma geldiğini duyurdu. Ek puanı dikkate alındığı için yerleşen bu adaylar nedeniyle daha önce bir programa yerleştiği ilan edilen 1499 aday ise yeni durumda herhangi bir programa yerleşememiş oldu. Her zaman olduğu gibi, ÖSYM durumu bir özür ile geçiştirdi.

Eğitim ve sınav sisteminin kendisi eşitsizlik ve eleme üzerine kuruludur. Bu durumda sonuçlarını değerlendirmek de her seferinde bir kargaşaya tekabül ediyor. Sistemin kendi içindeki karışıklıkları ile beraber düşündüğümüzde sınav sonuçlarında "hata yaptık" açıklaması bir yere oturmuyor. Çünkü hatanın kendisi asıl olarak sistemin varlığındadır. Eğitim ve sınav sistemi de onun üzerine kurulu olduğundan yanlış olan bir sistemden doğru ve hatasız bir eğitim ve sınav beklemek sıkıntılıdır.

Son açıklama üzerinden bir kez daha görülmüştür ki, eğitim sistemi çürümüştür. Ölçme ve değerlendirme adı altında yapılan sınavların elemekten başka bir işe yaramadığı gün gibi ortadadır. Milyonlarca öğrencinin “geleceği” bu sınav sistemine de ÖSYM’ye de bağlı değildir.

Hatalar onların, gelecek bizimdir!

Şifre skandallarında karşılarında bizi gördüler, gerici idarelere sırtımızı döndük. Şimdiyse gün, ÖSYM'nin hatasını yüzüne vurma, geleceğimizi elimize alma günüdür.

Devrimci Liseliler Birliği
12 Ağustos 2017